View Black River Local Schools

Black River FFA members also participated             

                 in the Lorain County Fair August 21-27. 

                 Congratulations on a successful year! 

Hayley Rickey - Market Hogs - Reserve Champion Gilt and Reserve Champion Barrow, Market Goats - Grand Champion and Reserve Champion Market Boer, Grand Champion Senior Goat Showmanship and Showman of Showman representative for Goats  

Colton Thompson - Modern Beef Feeder - 3rn in showmanship

Kaitlyn Long - Market Hog - 2nd showmanship and 5th in Market class

Eric Cordonnier - Boer Breeding Goat - 2nd & 3rd, 3rd overall in Showmanship, Jr. Fair Board Member

Cole Utter - Market Boer Goat - 5th in class

Hannah Abfall - 2 - Minis, Horse - English

Molly Cordonnier - Dairy Market Goats - Reserve Champion and 3rd place,  Boer Does Under 12 Months - 1st in class, Boer Showmanship - 4th overall

Abigail Grosser - Holland Lop Sr. Doe, Market Hog, Horse Showmanship - 1st place, Halter - first place & Reserve Supreme Overall, Pleasure - 1st place, Equitation - 2nd place

Melanie Grove - Market Hogs - 2nd & 3rd in class

Kylie Long - Modern Beef Steer and Lottery Steer - 3rd & 5th in class

Callee Aviles - Market Lamb - 5th type & 3rd in showmanship, Modern Beef Feeder - 1st, 4th in Showmanship and 5th in Born, Bred and Raised, Meat Chickens - 3rd overall, Jr. Fair Board Member

Chloee Howard - 2 - Market Hogs - 1st & 3rd place & Reserve Champion in Showmanship, 2 - Horses - Western Showmanship - Jr. Grand Champion, Grand Champion Overall & Showman of Showman Representative for Horse, English Equitation - Reserve Grand Champion, Western Pleasure - Reserve Grand Champion, Reining - Grand Champion, Barrels and Poles, Rabbit - Grand Champion Doe and Litter, Reserve Grand Champion Mini Rex, and 3rd in Rabbit Showmanship, 1st Place Horse Groom and Clean Team & State Qualifier, Horse Versatility - 7th place overall, Horse Fun Day Show - 1st Place Poles, 1st place Relay Race, 1st place Down and Back

Anna Shearer - Market Broilers and Market Lamb, Jr. Fair Board Member

Hannah Moskal - Beef Cow - Reserve Grand Champion, Senior Beef Calf - Reserve Grand Champion, Beef Showmanship - 2nd in class

Grace Moskal - Yearling Beef Heifer - 2nd in class, Junior Beef Heifer - 5th in class and 2nd in Showmanship

Noelle Cross - Goat - 4th Showmanship, Pet Rabbit - 5th in class 

Madison Bias - 2 - Market hogs - 1st in class, 3rd Showmanship, Horse - Showmanship - Honorable Mention, Western Horsemanship - Reserve Grand Champion

Cori Aviles - Pen of Meat Chickens, Jr. Fair Board Member 

Anna Shearer - Market Broilers and Market Lamb, Jr. Fair Board Member

Hannah Moskal - Beef Cow - Reserve Grand Champion, Senior Beef Calf - Reserve Grand Champion, Beef Showmanship - 2nd in class, Jr. Fair Board Member

Grace Moskal - Yearling Beef Heifer - 2nd in class, Junior Beef Heifer - 5th in class and 2nd in Showmanship

Cannon Jackson - Brown Swiss - 2nd place, 1st place - Junior Spring Calf, Jersey Spring Calf- 5th and 4th, Ayrshire - Winter Calf 1st place and Honorable Mention Junior Champion, Summer Yearling - 1st place and Junior Champion, 3yr-old Cow - 1st place and Grand Champion, Jersey - 4yr-old - 2nd and 1st place &   Reserve Champion, Grand Champion Cross Breed, Holstein - Winter Calf 3rd, Holstein - 2yr-old 5th, 4yr-old - 5th & 2nd, Holstein - 1st place Dam & Daughter, 1st Place Skillathon, 4th place Showmanship and a Dairy Market Steer 

Noelle Cross - Goat - 4th Showmanship,                          Pet Rabbit - 5th in class 

The following members also participated in The Ohio State Fair:

Hayley Rickey - Breeding Gilt - 2nd in class

Jared Bradford - Suffolk Wether - 7th in class, Yearling Ewe - 2nd in class,  Ewe Lamp -3rd and 4th in class, Showmanship - 4th in class

Chloee Howard - Reserve Champion in State Horse Skillathon, Outstanding Achievement in State Horse Skillathon,  English Equitation,  4th - Western Horsemanship 

View text-based website